SME

Prvý kandidát na primátora

Spoločným kandidátom KDH, ANO a DS na post primátora Bratislavy v jesenných komunálnych voľbách bude terajší starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský. Strany koaličnú zmluvu ešte nepodpísali. Ako SME potvrdil Ľudovít Kaník aj Pavol Rusko, do volieb ešte ..

Spoločným kandidátom KDH, ANO a DS na post primátora Bratislavy v jesenných komunálnych voľbách bude terajší starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský. Strany koaličnú zmluvu ešte nepodpísali. Ako SME potvrdil Ľudovít Kaník aj Pavol Rusko, do volieb ešte počítajú s možnosťou rozšírenia koalície. Od návrhu na kandidáta primátora však neustúpia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Znovu sa tak zopakovala situácia spred volieb do VÚC, keď KDH, ANO, DS a SMK nečakane utvorili koalíciu aj s vlastným kandidátom na post predsedu Ľubom Romanom. SDKÚ potom v koaličných rozhovoroch ustúpila a kandidatúru svojho Petra Gandla na šéfa kraja stiahla. Podľa Pavla Ruska čím skôr sa kandidáti predstavia verejnosti, tým majú občania viac času oboznámiť sa s osobnosťami, ktoré ich budú zastupovať. „Prioritné je nájsť osobu, to zvyšuje šance na úspech, táto taktika sa nám osvedčila aj pri VÚC,“ dodal. Podobné ohlásenie kandidatúry na primátora už ohlásili v Poprade a chystá sa aj v iných mestách.

SkryťVypnúť reklamu

„Najprv má význam rokovať o zmysle koalície, až potom o konkrétnych menách, SDKÚ odmieta podobný nátlak,“ komentoval situáciu predseda bratislavského zväzu Roman Vavrík.

„Tento týždeň strana začala rokovania s možnými koaličnými partnermi. Prioritne oslovíme KDH, ANO, Smer a SMK, v ďalších rozhovoroch nevylučujeme ani ostatné politické subjekty okrem HZDS, SNS, KSS a PSNS.“ Kandidát SDKÚ na post primátora Bratislavy vyjde z primárok.

Ako sme sa dozvedeli z kuloárov, ambície na túto funkciu majú niekoľkí starostovia – Pavol Kubovič z Ružinova, Peter Polák z Dúbravky, Oto Nevický z Podunajských Biskupíc, nevylučuje sa ani Peter Gandl, prípadne aj predstavitelia z veľkej politiky – Milan Kňažko, Ivan Šimko alebo Roman Kováč. Predseda krajského zväzu KDH Pavol Bielik si myslí, že nasledujúce rokovania o podobnej koalícii, aká funguje vo VÚC, budú úspešné. Ako povedal, na miesto primátora by mal zasadnúť regionálny politik, ktorý dobre pozná problémy Bratislavy. „Čakať, ako dopadnú parlamentné voľby, a tých, ktorí v nich neuspejú, potom dosadiť na regionálnu úroveň, by Bratislave len uškodilo,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

„V komunálnej politike pôsobím nepretržite od roku 1991. Považujem svoju kandidatúru na primátora za prirodzené vyvrcholenie svojho pôsobenia. Nemám žiadne iné ambície, neuchádzam sa v tomto volebnom roku o viac funkcií naraz, preto mi nerobí problém zverejniť kandidatúru už teraz, niekoľko mesiacov pred komunálnymi voľbami. A napokon, mám aj osobnú niekoľkokrát potvrdenú skúsenosť, že mnohí Bratislavčania moju kandidatúru očakávajú. Tak prečo sa hrať na slepú babu?“ povedal nám Andrej Ďurkovský.

Najsilnejšia strana v Bratislavskom kraji – HZDS sa tiež pripravuje na voľby, zajtra bude o taktike hovoriť na mestskom sneme. Predseda krajskej organizácie Ladislav Polka povedal, že predstáv o obsadení funkcie primátora majú niekoľko, budú vraj vyberať z osobností. Dnes analyzujú správanie niektorých koaličných strán z bratislavského VÚC v parlamente, aby vyvodili dôsledky do budúcich volieb. „Široká koalícia HZDS, Smer, SDĽ, SOP, SZS sa v Bratislave neosvedčila, preto do budúcich volieb v takejto zostave asi nepôjdeme.“ Podotkol, že pravdepodobne v budúcej koalícii nebude strana, ktorá navrhuje odvolávanie ministrov a potom pod vplyvom rôznych tlakov zmení názor.

SkryťVypnúť reklamu

INGRID DROZDÍKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 048
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 926
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 074
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 386
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 095
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 538
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 208
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 077
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 20 143
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 678
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 447
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 17 775
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 756
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 405
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 329
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu